Boyun Fıtığı Baş Dönmesi Yapar mı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boyun Fıtığı Baş Dönmesi Yapar mı?

Boyun fıtığı baş dönmesi yapar mı? Özellikle sabahları uyanıldığına baş dönmesi yaşanıyorsa bu durum boyun fıtığı ile alakalı gelişebilir. Boyun fıtığında en önemli belirtiler boyun ağrısı ile baş dönmesidir.

Boyun fıtığı, boyun omurlarının arasında yer alan kıkırdağın, yer değiştirerek omurilik kanalına yerleşmesi ya da çıkması sonucu kola uzanan sinirlere baskı yapması nedeni ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Omurları birbirinden ayıran diskler içerisinde bulunan jöle kıvamı bir madde ve bu maddeyi saran yastıkçıklardan oluşmaktadır. İlerleyen yaş, geçirilen bir kaza ya da stres gibi nedenlerden dolayı bu yastıkçıklar yıpranmaya başlar ve bilinçsiz yapılan ters bir hareket sonucu yırtılarak, jöle kıvamındaki madde oluşan yırtıklardan dışarı doğru taşar, omurilikten çıkarak kollardaki sinirlere baskı uygular. Bu baskı sonucu kollarda güç kaybı, uyuşma, hissizlik gibi şikâyetler oluşur.

Boyun, omurlar arasında yer alan kıkırdaklar, eklemler ve bağlar ile çalışır. Dolayısı ile boyun çok yönlü olarak rahatlıkla hareket edebilir. Boyun ağrısı bel ağrılarından sonra en sık görülen ağrı tipidir. Boyun ağrıları bel ağrıları kadar sık görülmese de her yaş grubunda belli bir dönem ortaya çıkabilir. Özellikle sabit işlerde çalışan kişilerde daha fazla görülür.

Boyun ağrısı yalnız boyunla sınırlı kalabileceği gibi omuz ve kol ağrısı ile de görülebilir. Bu ağrılar yaşam kalitesini düşürerek, iş gücü kaybına yol açabilir. Boyun fıtığı, baş dönmesi, kollara kadar uzanan ağrı, boyunda hareket kısıtlanması, uyuşukluk, güç kaybı, kulak çınlaması ve bulanık görme gibi şikâyetlerin oluşmasına yol açabilir.

Boyun Fıtığı Baş Dönmesi Yaparmı Yorumları

soru

mahmut

16 Kasım 2015 Pazartesi

Boynumda 3 adet fıtık cıktı başımı devamlı döndürüyor dokdor sadece agrı kesici ve kas gevşedici verdi hicbir işe yaramadı bana bir care söyleyin naapmam lazım

Cevap yaz
cevap

Mahperver

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhaba , mahmut bey bendede fıtığa dayalı bir sorun yok çok şükür fakat boyun düzleşmesi vardı. Fıtığa çevirebilirdi . Ben er yatmadan önce kendi kendime egzersiz yaptım , kafamı 5 saniye önde tutarak , 5 saniye arkada , 5 saniye yan tarflarda bu egzersizi yapmadan yatmıyordum , fıtığa dönüşmedi .

cevap

Âsiye

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhabalar Mahmut bey, boynunuzda oluşan fıtıklar için doktorunuz kas gevşetici ve ağeıckesici verdiğine göre fıtıklarınız başlangıç seviyesindedir. Bu hususta fıtık ağrılarını azaltmak için boyun kaşlarınızı diik tedavi hareketleri ile güçlendirmeniz gerekecektir. Doktorunuza tekrardan muayene olarak fizik tedaviye yönlendirmesini istemeniz ağrılarınız için iyi gelecektir. Geçmiş olsun.

soru

nargul

12 Nisan 2017 Çarşamba

Boyun fitiği baş donmesi yaparmi

Cevap yaz
cevap

Okay

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhaba, boğun fıtıği baş donmesi, denge kaybi ve bas agrisi yapar . bunlarin yaninda birde boyun agrisi yapar. Bu tur agrilarin hafiflemesi ve rahatlamasi icin boyun egzersizleri ve tam ortopedik bir yastik kullanimi gerekir. Aksi takdirde bu baş donmeleri artarak şiddetlenmeye devam eder .

cevap

Ezrak

02 Eylül 2018 Pazar

Merhabalar olay bey, boyun fıtığı başta boyun ağrısı, baş dönmesi ve denge kaybına sebep olur. Boyun fıtığı için beyin ve omurilik sinir cerrahına muayene olunarak fıtığın fehmi ve derecesine bakılır. Başlangıç seviyesinde ise ilaç tedavisi ile beraber fizik tedavi hareketlerine başlatılabilir. Geçmiş olsun.

soru

Zeynep

04 Mayıs 2017 Perşembe

Boyunda küçük fıtıklar var baş ağrısı kulak çınlaması baş dönmesi boyunda ağrıyapıyor doktorun verdiği ilaçlar hiç işe yaramıyor ne yapmam lazım.

Cevap yaz
cevap

Übeydullah

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Boyunda oluşmuş olan küçük fıtıklar için öncelikle sıcak soğuk dengesini koruyabilmen gerekir. Fıtığın en büyük düşmanı soğuktur. Klima, duştan çıktıktan sonra rüzgara maruz kalma gibi durumlardan sakınılmalıdır. Doktorunda kararı ile seviyesine ve verdiği rahatsız edici ağrı, çınlamaya karşı öncelikle ilaçların değiştirilmesi daha sonra ise ameliyat tercihine karar verilmelidir.

cevap

Arda

15 Eylül 2018 Cumartesi

İyi akşamlar Zeynep hanım geçmiş olsun. Boyundaki fıtıklar genellikle ani hareket veya uyurken veya soğuk havalardaki ani sıcaklık değişiminden kaynaklı olur. Genellikle bu fıtıklar kas gevişetici, ağrı kesici ve masaj kremi kullanılarak geçer. Ağrının şiddetine göre baş dönmesi olabilir. Ama yinede tam bir sonuç için başka bir hekime danışınız.

soru

Elvan

01 Ekim 2017 Pazar

Yaklasik 12 senedir boyun bel ve sirtlarda olmak uzere 6 tane fitik var beni asiri derecede rahatsiz ediyor hen sirt agrilari hem sinirlilik hali ki psikolojimi cok kotu etkiliyor ve sirttaki fitiklar ic tarafa basinc uyguluyor ve yasam kalitemi ciddi sekilde etkiliyor ne yapabilirim

Cevap yaz
cevap

Kaytus

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Sırt fıtıkları günüzde hem bayanların hemde erjeklerın en sık yaşadığı hastalıklardan, bununda sebebi bedenimizin kısıtlı bir hareketle sınırlı hareket etmesinden kaynaklanıyor. Benim size tavsiyem kendinize düz ve kalın bir tahta yaptırmanız ve bir iki ay kadar üzerinde yatmanız zaman içerisinde sırtınızdaki ağrılar azalmaya başlayacaktır. Sağlıkla kalın.

cevap

Ganiye

01 Eylül 2018 Cumartesi

Merhabalar Elvan hanım, maalesef bahsettiğiniz belinizde ve boynunuzda oluşan fıtıklar yaşam konforunuzu düşürürler. Bunun için günlük hayatta basit önlemler alınarak ağrılarınızı engelleyebilirsiniz. Omur ilik hattınızı soğuktan ve rüzgardan koruyarak, ağırlık kaldırmaktan kaçınarak, yattığınız yatağın ortopedik olması iyi gelecektir. Geçmiş olsun.

soru

ilyas karacay

14 Nisan 2018 Cumartesi

Benim boyun fıtığım var aşırı baş dönmesi yapıyo biraz bulanık görüyorum

Cevap yaz
cevap

Özdel

19 Ağustos 2018 Pazar

Boyun fıtığında baş dönmesi çok hafif bir şekildeyse son derece normaldir.Baş dönmesi hafif değil ise ve gözünüz kararacak seviyedeyse bu fıtıktan dolayı olmaya bilir.Gözünüzün ise bulanık görmesi yine çok az olunca önemli değil eğer fazlaysa sorun çıkabilir.Baş dönmesinin ve bulanık görmenin aşırı derecede olması bir hastalığın habercisi olabilir.

cevap

Kürşad

31 Ağustos 2018 Cuma

Merhaba. Özellikle sabahları uyandığınızda baş dönmesi yaşıyorsanız bu durum boyun fıtığı ile alakalı olabilir. Boyun fıtığında en önemli belirtiler boyun ağrısı ile beraber baş dönmesidir. Boyun fıtığı halsizlik, kol ağrısı, boyun ağrısı getirdiği gibi baş ağrısını da beraberinde getirebilir. Çünkü baş kısmına giden sinirlerin boyun kanallarından geçtiğini unutmamalıyız. Geçmiş olsun.

soru

selda

18 Mayıs 2015 Pazartesi

un fitigi gogus agrisinada neden olabilir mi.

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Boyun Fıtığı Nasıl Geçer?

Boyun Fıtığı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boyun Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Boyun Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boyun Hareketleri Nasıl Yapılır?

Boyun Hareketleri Nasıl Yapılır?

Boyun Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boyun Fıtığına Ne İyi Gelir?

Boyun Fıtığına Ne İyi Gelir?

Güncel

Boyunda Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boyun Tutulmasının Nedenleri?

Boyun Tutulmasının Nedenleri?

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fizik Tedavi

Boyun Fizik Tedavi

Boyun Uzaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Boyun Uzaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Boyunda Beze Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda Beze Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Düzleşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Düzleşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Baş Ağrısı Yapar mı?

Boyun Fıtığı Baş Ağrısı Yapar mı?

Boyun fıtığı baş ağrısı yapar mı, boyundan kaynaklanan baş ağrıları genellikle bulantı ve kusma etkisi gösterdiğinden, bu ağrılar migren yüzünden oluşan ağrı[...]

Ani Boyun Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Ani Boyun Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Ani boyun tutulması; Her insanın yaş fark etmeksizin hayatında en az bir defa yaşadığı bir rahatsızlıktır. Boyun tutulması, boyun da bulunan kas dokularının ve ligame[...]

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığı belirtileri, boyun ağrıları günlük yaşamda sık karşılaşılan ve bazı vakalarda kişiyi günlük aktivitelerinden geri bırakan bir rahatsızlıktır. Ö[...]

Boyun ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun ve sırt ağrısı, günümüzde genellikle bilgisayar ve masa başında uzun süre vakit geçirilmesi nedeniyle, giderek artan bir şekilde boyun ve sırt ağrısı yakınma[...]

Boyun Anatomisi Özellikleri ve İşleyişi

Boyun Anatomisi Özellikleri ve İşleyişi

Boyun anatomisi, omurgadaki en hareketli bölge olan boyun, üzerinde 7-7,5 kg bir ağırlığı taşımaktadır. Boyun yapısı 7 tane omur, arka tarafta faset eklemleri, omurlar�[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6